Dzisiaj trudno sobie wyobrazić centra handlowe, banki, hotele, terminale lotnicze czy budynki biurowe i obiekty służby zdrowia bez drzwi automatycznych, usprawniających komunikację i nie stanowiących bariery dla niepełnosprawnych. Tradycyjne drzwi mające klamkę i otwierane przez wchodzącego, są stosowane już tylko w małych lokalach.
Wszędzie tam, gdzie w ciągu minuty może wchodzić lub wychodzić nawet kilkadziesiąt osób, nowoczesna architektura wymusza stosowanie systemów drzwi automatycznych. Ważne jest przy tym, aby spełniały one odpowiednie wymagania nie tylko w zakresie przepustowości, estetyki czy funkcjonalności, ale przede wszystkim zapewniały bezpieczeństwo użytkownikom tych obiektów i umożliwiały natychmiastową ewakuację w przypadku zagrożenia.
Podstawę tworzą profile, przeważnie aluminiowe, z uwagi na swoją wagę i możliwość łatwego dopasowania konstrukcji do zabudowy o dowolnych parametrach. W nich osadzane są ruchome drzwi szklane, choć mogą to być również ramy drewniane lub z tworzywa sztucznego. Istnieją także systemy drzwi automatycznych wykonane całkowicie ze szkła. Najważniejszą częścią systemu są urządzenia do automatycznego otwierania drzwi, montowane w belce nośnej nad drzwiami. Mieści się w niej kompletny mechanizm napędowy, komputer sterujący napędem, alarmem i nadzorujący doładowywanie akumulatorów, same akumulatory, syreny alarmowe, itp.
Te inteligentne urządzenia sterownicze regulują prędkość otwierania, obrotu lub przesuwu, mogą np. automatycznie dostosowywać czas otwarcia do częstości ruchu czy samoczynnie rozpoznawać ciężar skrzydła przez pomiar przyspieszenia. Istotne są funkcje zabezpieczenia drzwi – np. przed najechaniem, przed przytrzymaniem osoby w drzwiach lub jej przytrzaśnięciem między drzwiami a słupem – które oparte są na pracy czujników ruchu, barier podczerwieni oraz wyłączników. Programator może wyświetlać aktualny tryb pracy, kody usterek i zdarzeń alarmowych., a także przy jego użyciu można ustawić wybrane przez użytkownika parametry pracy.
Rodzaje drzwi automatycznych
W zależności od sposobu otwierania, automatyczne drzwi dzielą się na: przesuwne (drzwi otwierają się na boki, wzdłuż fasady), rozwierane (skrzydła drzwi otwierają się do wewnątrz lub na zewnątrz budynku), obrotowe lub inaczej karuzelowe oraz balansowe (łączą cechy drzwi rozwieranych i przesuwnych).
Drzwi przesuwne dzielimy na jedno- lub dwuskrzydłowe.
Drzwi dwuskrzydłowe składają się zwykle z dwóch stałych skrzydeł bocznych i z dwóch skrzydeł ruchomych (przesuwnych). Szerokość przejścia jest niemal równa szerokości skrzydeł ruchomych. Stosuje się w przejściach o dużym natężeniu ruchu np. centrach handlowych, biurowcach, a także w szpitalnych oddziałach ratunkowych, gdzie mamy do czynienia z chwilowym dużym natężeniem ruchu.
Więcej informacji na temat zagadnień zabezpieczeń przeciwpożarowych znajdziesz na stronie Alfa-System, która jest producentem okien i drzwi przeciw pożarowych oraz zajmuje się systemami zabezpieczenia przeciw pożarowych budynków mieszkalnych i przemysłowych. Zapraszamy na nasza stronę na której znajduje się dalszy ciąg artykułu.