Jak wybrać ogrzewanie w domu?

0
693

https://foxmedia.com.pl/agencja-reklamowa-warszawa/

Tradycyjne ogrzewanie przy pomocy grzejników to standard w naszym kraju. Czy jednak jest to najlepsze rozwiązanie? Odpowiedź oczywiście nie jest jednoznaczna i zależy od naszych potrzeb.

Grzejniki wymagają temperatury minimum 55°C, aby ogrzać powierzchnię. W porównaniu z systemami płaszczyznowymi (ogrzewanie podłogowe lub ścienne) wypadają więc bardzo słabo, ponieważ wymagają spalenia znacznych ilości paliwa. Podłogówka potrzebuje znacznie mniejszej temperatury, tj. około 30°C co pozwala zaoszczędzić ogromne sumy pieniędzy na paliwie.

Rury ogrzewania płaszczyznowego są schowane. Zaletą tego rozwiązania jest więc większa przestrzeń w domu. Niemniej wystający element grzewczy nadaje się doskonale do wysuszenia mokrych ubrań – co jest szczególnie przydatne, kiedy ma się małe dzieci. Kiedy jest zimno, a pokój jeszcze się nie nagrzał, można podejść do kaloryfera i przyjemnie się ograć, z drugiej jednak strony ogrzewanie podłogowe ma ekstremalnie szybki czas reakcji – około 15 minut wystarczy do wstępnego ogrzania pomieszczenia.

Instalacja ogrzewania płaszczyznowego jest niezwykle inwazyjna, trzeba kuć podłogę czy ściany, a nierzadko zgodzić się na zmniejszenie wysokości pomieszczenia. Również naprawa ewentualnej usterki naraża na poważne koszta. Grzejniki są znacznie łatwiejsze w instalacji. Dodatkowym utrudnieniem jest wiercenie dziur w ścianach na obraz czy szafki. Trzeba używać kamery termowizyjnej przy każdej takiej sytuacji.

Cena urządzenia zależy oczywiście od tego, czy zależy nam na taniej instalacji, czy eksploatacji. Naturalnie grzejniki są tańszym urządzeniem na raz, jednak korzystanie z niego na co dzień generuje znacznie większe rachunki. Płaszczyznówka to poważny cios w budżet przy instalacji, natomiast eksploatacja jest bardzo tania, a nawet może być darmowa w przypadku użycia kolektorów słonecznych – grzejniki tego nie potrafią.

Komfort to potężna zaleta ogrzewania ściennego. Grzejniki powodują nienaturalne rozmieszczenie ciepła w pomieszczeniu, co negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Podłogówka jako rozwiązanie niskotemperaturowe robi to znacznie lepiej, jednak najbliższe ideału jest ogrzewanie ścienne, które zapewnia najlepszy rozkład ciepła w domu.

  Lokum Deweloper notuje wzrost sprzedaży po III kw. 2018 r.

Grzejniki, podłogowe czy ścienne?

Najlepszym rodzajem ogrzewania jest ogrzewanie ścienne, niemniej każdy powinien dobrać urządzenie według swoich potrzeb. Na rynku istnieją różne rodzaje rur do ogrzewania płaszczyznowego, najpopularniejsze dla domu są rury okrągłe 17 mm, niemniej istnieją również rury 21 mm o znacznie większej mocy grzewczej (stosowane np. na halach produkcyjnych). Alternatywą jest rura owalna Euroval która łączy zalety obydwu rodzajów rur okrągłych.

Cena czy jakość?

Jeżeli nie masz wystarczających funduszy, zainwestuj w grzejniki! Te urządzenia zawsze możesz zmienić, gdyby coś się zmieniło. Nie kupuj taniej podłogówki czy ogrzewania ściennego, ponieważ jest to inwestycja na dekady, a nawet całe życie budynku, niska jakość może Cię bardzo wiele kosztować.

Jeżeli prowadzisz firmę zajmującą się montażem ogrzewania zapraszamy do kontaktu w celu zaprezentowania Państwa oferty w naszych biznesowych serwisach informacyjnych.