Asus NX500JK – laptop dla profesjonalistów

0
696

Asus NX500JK to jeden z najcieńszych i najlżejszych 15-calowych laptopów na świecie, w dodatku wyposażony w dotykowy ekran o gigantycznej rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli (czyli 4K). Podawana przez producenta specyfikacja jest bardzo mocna, sprawdźmy, jak prezentuje się ten notebook i jak wypada w praktyce.

Po raz pierwszy został zaprezentowany na targach Computex w czerwcu tego roku. Na sklepowe półki urządzenie ma jednak trafić dopiero w nadchodzących miesiącach. Czy niezwykle cienka, jak na zainstalowane podzespoły, obudowa oraz ekran o rozdzielczości 4K wynagradzają kilkumiesięczne oczekiwanie na ten model? Oto jego parametry:

Asus NX500JK został wyposażony:

  • w procesor Intel Core i7-4712HQ,
  • 16 GB pamięci operacyjnej,
  • kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 850M,
  • dotykowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli (4K)
  • oraz dwa nośniki SSD o pojemności 256 GB każdy (pracujące niezależnie – nie w macierzy RAID).

W dniu publikacji artykułu była to jedyna dostępna konfiguracja tego modelu. I jak widać, producent postanowił na czas projektowania NX500JK wykreślić ze swojego słownika słowo kompromis. Szczególnie dotyczy to ekranu, procesora i pamięci masowej, ale również, a może przede wszystkim, grubości obudowy, która  wynosi zaledwie 19 mm, co już graniczy z wartościami zarezerwowanymi dla ultrabooków.

Obudowa została w całości wykonana z aluminium. Na pokrywie ekranu znajdziemy charakterystyczne dla Zenbooków, koncentrycznie wyżłobione kręgi, które dają bardzo ciekawie wyglądający (mieniący się) efekt w zależności od kąta padania światła. Trzeba przyznać, że nadaje to urządzeniu dużo elegancji i sprawia, że Asus NX500JK wygląda jak małe dzieło sztuki, a nie tylko narzędzie do pracy.

Również wewnętrzna część obudowy została wykonana z aluminium, po bokach klawiatury także nawiercono koncentrycznie rozmieszczone kręgi, które pełnią jednocześnie rolę maskownic umieszczonych pod nimi głośników.

Ze względu na wyposażenie i budowę (czyli mocne podzespoły zamknięte w lekkiej i cienkiej obudowie) naturalnymi rywalami dla Asusa NX500JK będą dostępne już modele Lenovo Y50 oraz MSI GS60, przy czym żaden z nich nie może się z nim mierzyć pod względem rozdzielczości ekranu.

  Intive chce się skupić na tworzeniu elastycznych aplikacji cyfrowych

Asus NX500JK to sprzęt dla najbardziej wymagających. Niezwykle elegancki, wykonany ze znakomitej jakości materiałów, lekki, smukły, a do tego wytrzymały. Jeśli dołożymy do tego dotykowy wyświetlacz IGZO z najwyższej półki, pracujący w rozdzielczości 4K i pozwalający na wyświetlenie niemal 100% barw z palety sRGB, bardzo szybki procesor, wydajną kartę graficzną i długi czas pracy na baterii, to zaczyna nam się wyłaniać obraz laptopa prawie doskonałego!

Niedoskonałość polega na niedomagający układzie chłodzenia, który co prawda nie jest głośny, ale też nieszczególnie skutecznie chłodzi podzespoły laptopa,  przez co obudowa laptopa potrafi się nieźle nagrzać.

Jeśli chodzi o cenę, w chwili publikacji artykułu Asus NX500JK nie był jeszcze dostępny w polskich sklepach, a polski oddział tajwańskiego koncernu nie był w stanie podać przewidywanej ceny urządzenia. Udało się jednak znaleźć ten model w brytyjskim sklepie internetowym, w którym cena wynosiła, bagatela, 1500 funtów. Po doliczeniu ceł i podatków w Polsce na pewno zrobi się z tego kwota mogąca większość potencjalnych nabywców przyprawić o gęsią skórkę. A czy warto go kupić? No cóż… jeśli kogoś stać, to na pewno niewiele jest w tej chwili na rynku laptopów oferujących podobną jakość.

Żródło: www.komputerswiat.pl / pclab.pl.