Zalety z posiadania konta walutowego w banku

0
702

Lokaty bankowe z pewnością są jednymi z najpopularniejszych sposobów gromadzenia kapitału. Ich niepodważalnym atutem jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Zawarcie umowy lokaty jest równoznaczne ze zdeponowaniem w banku określonej w umowie sumy pieniędzy. W zamian za powierzenie kapitału, bank zobowiązuje się do wypłacania odsetek. Uzyskane przez bank w ten sposób pieniądze zostają przeznaczane na: pożyczki dla innych klientów banku, inwestycje na giełdzie, wykup obligacji skarbu państwa czy inne inwestycje.

Otwarcie polskich granic, jak i przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej spowodowało, że miliony rodaków mogą bez przeszkód podróżować po całej Europie bez wiz. A jednak, przed ewentualnym wyjazdem warto założyć konto walutowe, które umożliwi wykonywanie płatności w każdym, nawet najbardziej egzotycznym zakątku świata. W niniejszym artykule opisaliśmy kto skorzysta z konta walutowego oraz jakie parametry warto wziąć pod uwagę wybierając rachunek walutowy.

Kto może skorzystać z konta walutowego?

Konto walutowe przyda się nie tylko osobom, które często wykonują podróże zagraniczne. Rachunek sprawdzi się również w przypadku tych wszystkich, którzy spłacają kredyt hipoteczny w obcej walucie. Mogą wtedy liczyć na:

  • znacznie korzystniejszy kurs przewalutowania transakcji
  • gdy konsument chce gromadzić oszczędności w obcej walucie, a obecny jej kurs nie zachęca do ewentualnej wymiany.

Ponadto, przyda się również osobom prowadzącym jednoosobowe działalność gospodarczą lub innym, którzy:

Na co zwracać uwagę przy wyborze konta walutowego?

Indywidualne potrzeby każdego klienta, zawsze powinny być tym elementem, który decydować będzie o założeniu rachunku w danym banku. Z drugiej strony, pakiet usług, który jest związany z kontami walutowymi jest analogiczny do kont prowadzony w złotówkach. W związku z tym, warto zorientować się w użyteczności rachunku oferowanego przez daną placówkę bankowa, wysokości ewentualnego oprocentowania rachunku oraz opłatach związanych z jego prowadzeniem. W kwestii opłat warto wziąć po uwagę m.in. opłaty za przelewy walutowe oraz wpłaty i wypłaty środków w placówkach banku. Często się zdarza, że banki mające swoje bankowe strony umożliwiają prowadzenie konta przez internet za darmo.

  Omicron napędza niepewność na rynkach finansowych. Europejskie indeksy są bardziej narażone na jej skutki [DEPESZA]

Konto walutowe a zwykłe

Konto bankowe w rodzimej walucie i konto walutowe mają ze sobą wiele wspólnego. Konto walutowe różni się od konta złotowego przede wszystkim kosztami. W większości przypadków konta walutowe są bezpłatne i nieoprocentowane, jednak bank ustala odrębny cennik związany z transakcjami, które odbywają się już za granicami kraju. Dlatego właśnie warto – jeszcze przed otwarciem rachunku – zorientować się, który bank będzie oferował najkorzystniejsze warunki.

Waluty, waluty i zakładanie konta

Założenie konta walutowego nie jest problemem. W dobie Internetu można zrobić to w kwadrans, sama zaś umowa zostanie dostarczona przez kuriera pod wskazany adres. Z drugiej jednak strony, przez założeniem rachunku, warto zorientować się, w jakiej walucie bank może otworzyć konto. Najczęściej oferowane są rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe w euro, frankach szwajcarskich i dolarach amerykańskich.