Zalety z posiadania konta walutowego w banku

0
714

Lokaty bankowe z pewnością są jednymi z najpopularniejszych sposobów gromadzenia kapitału. Ich niepodważalnym atutem jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Zawarcie umowy lokaty jest równoznaczne ze zdeponowaniem w banku określonej w umowie sumy pieniędzy. W zamian za powierzenie kapitału, bank zobowiązuje się do wypłacania odsetek. Uzyskane przez bank w ten sposób pieniądze zostają przeznaczane na: pożyczki dla innych klientów banku, inwestycje na giełdzie, wykup obligacji skarbu państwa czy inne inwestycje.

Otwarcie polskich granic, jak i przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej spowodowało, że miliony rodaków mogą bez przeszkód podróżować po całej Europie bez wiz. A jednak, przed ewentualnym wyjazdem warto założyć konto walutowe, które umożliwi wykonywanie płatności w każdym, nawet najbardziej egzotycznym zakątku świata. W niniejszym artykule opisaliśmy kto skorzysta z konta walutowego oraz jakie parametry warto wziąć pod uwagę wybierając rachunek walutowy.

Kto może skorzystać z konta walutowego?

Konto walutowe przyda się nie tylko osobom, które często wykonują podróże zagraniczne. Rachunek sprawdzi się również w przypadku tych wszystkich, którzy spłacają kredyt hipoteczny w obcej walucie. Mogą wtedy liczyć na:

  • znacznie korzystniejszy kurs przewalutowania transakcji
  • gdy konsument chce gromadzić oszczędności w obcej walucie, a obecny jej kurs nie zachęca do ewentualnej wymiany.

Ponadto, przyda się również osobom prowadzącym jednoosobowe działalność gospodarczą lub innym, którzy:

Na co zwracać uwagę przy wyborze konta walutowego?

Indywidualne potrzeby każdego klienta, zawsze powinny być tym elementem, który decydować będzie o założeniu rachunku w danym banku. Z drugiej strony, pakiet usług, który jest związany z kontami walutowymi jest analogiczny do kont prowadzony w złotówkach. W związku z tym, warto zorientować się w użyteczności rachunku oferowanego przez daną placówkę bankowa, wysokości ewentualnego oprocentowania rachunku oraz opłatach związanych z jego prowadzeniem. W kwestii opłat warto wziąć po uwagę m.in. opłaty za przelewy walutowe oraz wpłaty i wypłaty środków w placówkach banku. Często się zdarza, że banki mające swoje bankowe strony umożliwiają prowadzenie konta przez internet za darmo.

  W Warszawie rozpoczynają się najważniejsze jeździeckie zawody w Europie. Tor Wyścigów Konnych Służewiec podpisał już umowę na organizację trzech kolejnych edycji tego wydarzenia

Konto walutowe a zwykłe

Konto bankowe w rodzimej walucie i konto walutowe mają ze sobą wiele wspólnego. Konto walutowe różni się od konta złotowego przede wszystkim kosztami. W większości przypadków konta walutowe są bezpłatne i nieoprocentowane, jednak bank ustala odrębny cennik związany z transakcjami, które odbywają się już za granicami kraju. Dlatego właśnie warto – jeszcze przed otwarciem rachunku – zorientować się, który bank będzie oferował najkorzystniejsze warunki.

Waluty, waluty i zakładanie konta

Założenie konta walutowego nie jest problemem. W dobie Internetu można zrobić to w kwadrans, sama zaś umowa zostanie dostarczona przez kuriera pod wskazany adres. Z drugiej jednak strony, przez założeniem rachunku, warto zorientować się, w jakiej walucie bank może otworzyć konto. Najczęściej oferowane są rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe w euro, frankach szwajcarskich i dolarach amerykańskich.