Filozofia Kaizen w biznesie
Filozofia Kaizen jest powszechnie stosowana przez japońskie marki, pozwalając im uzyskać wysoką efektywność w codziennej pracy. Również świat zachodni coraz częściej dostrzega jej zalety, z powodzeniem można je bowiem wykorzystać zarówno w dużym jak i małym biznesie. Metoda małych kroczków, bowiem tak często ta filozofia pracy jest nazywana, opiera się na dążeniu do doskonałości w najdrobniejszych sprawach. Nie liczą się w niej spektakularne wydarzenia raz na jakiś czas, ale regularne, systematyczne działania.
Zasady Kaizen
Nawet realizacja jednego procenta z założonego planu jest w Kaizen sukcesem. Dzisiaj jeden procent, jutro drugi i ostatecznie w pewnym momencie cel zostanie osiągnięty. Metoda ta jednak nie skupia się na wielkości tych kroków, najważniejsze jest systematyczne posuwanie się do przodu. Sama filozofia opiera się na dwóch głównych elementach, to znaczy ciągłemu ulepszaniu i wprowadzaniu zmian, które mają usprawnić toczący się proces. Powszechnie znane jest także 10 zasad Kaizen, które zostały opracowane przez twórców metody, i które mają być drogowskazem dla wszystkich, którzy będą chcieli iść taką drogą. Zasady te uczą przede wszystkim tego, że nie ucieka się przed błędami i problemami, ale traktuje się je jako kolejne doświadczenia, z których można wynieść coś wartościowego na przyszłość. Jednocześnie nacisk jest kierowany na prostotę rozwiązań i szukanie w różny sposób pomysłów. Jedną z najważniejszych zasad jest odrzucenie ustalonego stanu rzeczy – dzięki temu można z innej perspektywy spojrzeć na wiele spraw.
Zastosowanie Kaizen w biznesie
Kaizen jest stosowane między innymi przez lidera w branży motoryzacyjnej, czyli Toyotę, to właśnie dzięki tej metodzie firma znalazła się w takim a nie innymi miejscu. Ale Kaizen można wykorzystać praktycznie wszędzie, czy to będzie biuro czy hala produkcyjna. Wykorzystanie tej filozofii w firmie to przede wszystkim zrozumienie przez pracowników sensu podejmowania takich działań, nie wystarczy samo ich nakazanie. Ale metodą niewielkich kroków można poczynić szereg zmian, które nie będą wiele kosztować, a znacznie usprawnią codzienną pracę. W przypadku biura może to być po prostu odpowiednie ustawienie potrzebnych przedmiotów czy wyczyszczenie komputera z niepotrzebnych, odwracających uwagę programów. Jeszcze więcej możliwości daje organizacja pracy na produkcji, drobne usprawnienia, ale regularnie wprowadzane, pozwolą uzyskać naprawdę dobre rezultaty. Kaizen z dużym powodzeniem można też wykorzystać przy zarządzaniu. Zamiast kosztownych, rewolucyjnych zmian w procesach biznesowych stosuje się wtedy ich ciągłe udoskonalanie.