Wyjścia ewakuacyjne z budynku a bezpieczeństwo osób i ochrona mienia

0
746
Kurtyna dymowa
Kurtyna dymowa

Wymagania ogólne dotyczące wyjść ewakuacyjnych z budynku zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690 – zm. z 2003 r. Nr 33, poz. 270, z 2004 r. Nr 109, poz. 1156). 

Wymagania ogólne dotyczące wyjść ewakuacyjnych
Każdy obiekt budowlany i urządzenia z nim związane powinien być zaprojektowany i wykonany w sposób zapewniający w razie pożaru możliwość bezpiecznej ewakuacji ludzi bezpośrednio na zewnątrz budynku lub drogami komunikacji ogólnej zwanymi drogami ewakuacyjnymi. Wyjścia z pomieszczeń na drogi ewakuacyjne oraz wyjścia ewakuacyjne na zewnątrz budynku powinny być zamykane drzwiami.

Drzwi przeciwpożarowe stanowiące wyjście ewakuacyjne z pomieszczeń powinny otwierać się na zewnątrz jeżeli:

  • pomieszczenie zagrożone jest wybuchem,
  • jest możliwe przedostanie się do pomieszczenia mieszaniny wybuchowej lub substancji trującej, duszącej lub innej utrudniającej ewakuację,
  • w pomieszczeniu jednocześnie przebywa 50 osób albo 6 osób o ograniczonej zdolności poruszania się.

Szerokość drzwi stanowiących wyjście ewakuacyjne a także szerokość drzwi na drodze ewakuacyjnej w świetle ościeżnicy nie powinna być mniejsza niż 0,9 m oraz uwzględniać zasadę zwiększania szerokości drzwi proporcjonalnie do liczby osób znajdujących się w pomieszczeniu przyjmując co najmniej 0,6 m szerokości na 100 osób.

Wyjścia ewakuacyjne i wyjścia na drogi ewakuacyjne mogą być zamykane drzwiami rozsuwanymi, jeżeli te drzwi przeznaczone są nie tylko dla celów ewakuacyjnych (np. służą jako drzwi komunikacyjne do celów związanych z normalną eksploatacją obiektu) oraz jeżeli ich konstrukcja zapewnia:
– automatyczne otwieranie drzwi przy pomocy napędu elektromechanicznego i nie zależne ręczne otwieranie oraz nie ma możliwości zaryglowania skrzydeł i utrzymywania ich w stanie zamkniętym,
– samoczynne rozsunięcie skrzydeł drzwi (otwarcie) i pozostanie w pozycji otwartej w razie pożaru lub w przypadku awarii drzwi.

  Polscy eksporterzy obronili się w pandemii. W nadchodzących miesiącach konkurencja na rynkach zagranicznych będzie rosła

W bramach i ścianach rozsuwanych zabudowanych na drogach ewakuacyjnych powinny znajdować się wbudowane drzwi otwierane ręcznie, albo w bezpośrednim sąsiedztwie tych bram i ścian powinny być umieszczone, wyraźnie oznakowane drzwi, przeznaczone do celów ewakuacji.

Do celów ewakuacji zabronione jest stosowanie drzwi obrotowych i podnoszonych.

Drzwi stanowiące wyjście ewakuacyjne z pomieszczenia, w którym może przebywać jednocześnie więcej niż 300 osób oraz drzwi na drodze ewakuacyjnej z tego pomieszczenia powinny być wyposażone w urządzenia przeciw paniczne.

Więcej informacji na temat systemów wyjść ewakuacyjnych
znajduj się na naszej firmowej stronie www.alfa-system.info.
Zapraszamy
Zespół Alfa System